Kurallar

Dikkat Edilmesi Gerekenler

1- Yarışlar ilan edildiği saatlerde toplu çıkışlarla başlar.

2- Göğüs numaraları (kafa bantları) önden, hep görünür olacak şekilde takılır.

3- İşaretli parkurlar takip edilerek koşulur. Yarış günü işaretlenmiş parkur önceden ilan edilenden farklı olabilir. Parkur üzerinde kurulan her hakem noktasından geçmek yarışmacının kendi sorumluluğudur.

4- Bütün kategorilerde, bitirme çizgisine ilk gelen kazanır. Bitirme süresi hesaplamada tüm katılımcılar için başlama anı (gun time) baz alınır. (Gun to mat)

5- Parkurları tamamlayanlara bitirme madalyası ve tişörtü verilir.

6- Aşağıdaki ceza ve diskalifiye durumlarının gerçekleştiğini saptayan organizasyon yarışmacıya gerekli ceza ve cezaları uygular.

7- Katılımcılar risk kabul formunu imzalayarak kendi sorumlulukları ile yarışırlar.

8- Rota açıkca işaretlidir, işaretler takip edilir. GPS'li kol saati kullanmak serbesttir. 'Organizasyonun yayınladığı haritalar dışında haritayla koşulamaz.'

9- Yarışma sırasında genel kurallar, mülkiyet ve güvenlik kurallarına uymak yarışmacının kendi yükümlülüğüdür. Organizasyon tarafından men edilmiş bölge, geçit ve yöntemler kullanılması yasaklanmıştır. Bu kuralın ihlali durumunda oluşacak hukuki sorunların muhatabı yarışmacıdır, organizasyon sorumlu tutulamaz.

10- Yarışmayı çeşitli sebeplerle bırakanlar MUTLAKA organizasyona haber verir ve varışa gelir. Görevli hakeme numarasını göstererek yarışmayı bıraktığını belirtir ve bu katılımcılar tekrar araziye çıkamaz.

11- Koşucular Macera Akademisi'nin gelecek ve şimdiki organizasyonları hakkında bilgilendirme amaçlı mail ve kısa mesaj gönderme hakkına sahip olduğunu kabul eder. Yarışma sonuçlarının dağıtım hakkı organizasyona aittir. Hiçbir kişisel bilgi diğer firmalarla paylaşılmayacaktır.

12- Yarışma boyunca çekilen fotoğraf ve diğer görüntülerin hakları organizasyona aittir, herhangi bir hak talep edilemez.

---------------------------

'Elit seans' hakkında bilinmesi gerekenler…

En iyilerle koşmaya karar verdiniz diyelim, o zaman ‘Elit Seans’a katılıp kendinizi en iyilerle rekabet için motive etmeniz gerekecek. Bu seansa girmeye karar verdiğiniz için biz de heyecanlıyız, size bilmeniz gereken bazı kurallardan bahsedelim;

 1. Elit Seans startı için tam saatinde alanda olmalısınız. Geç kalmanız halinde diskalifiye olursunuz ve diğer parkurlarda yarışamazsınız.
 2. Diğer seansların katılımcıları engelleri aşmak için yardım alabilir, ama Elit seans katılımcıları engelleri kendi başına geçeceğini taahhüt eder. Yardım almanız halinde diskalifiye olursunuz.
 3. Parkurda bulunan engellerin düzgün geçilememesi halinde burpee cezası verilecektir. Yarışmacıların burpee cezalarını düzgün uygulayıp uygulamadığı birkaç noktada kayıt altına alınabilir.
 4. Yarış sonunda bu kayıtlar incelenerek zamanlama sonucunuzda değişiklikler olabilir.
 5. Eğer engelleri doğru geçemezseniz 20 burpee cezası alırsınız. Düzgün uygulamadığınız veya yapmadığınız her burpee için 30 saniye zaman cezası alırsınız. (maksimum 10 burpee ceza zamanı uygulanır)
 6. Eğer 10’dan fazla burpee’yi yanlış yapar veya hiç yapmazsanız diskalifiye olursunuz.
 7. Burpee’lerinizi saymak kendi sorumluluğunuzdadır.

Ek not: Herhangi bir sebeple diskalifiye olan yarışmacı bitiş süresini alamaz, aynı gün başka seansta yarışamaz, ücret iadesi yapılmaz ve gelecek yarışlara hak devri verilmez.

Genel Kurallar…

 1. Engellerle alakalı kuralları ve cezaları okumak, anlamak, yarış veya engelle alakalı anlaşılmayan bir nokta var ise Yarış Direktörü’ne veya engelden sorumlu görevliye özel bir kural olup olmadığını sormak yarışmacının sorumluluğundadır.
 2. Yarışta bulunan her engel geçilmeye çalışmalı. Doğru geçilememesi durumunda burpee cezası verilir. (Elit seans hariç) standart burpee ceza sayısı 10’dur. Eğer yarışmacı eksik burpee yaparsa (veya eksik sayarsa) her biri için 30 saniye zaman cezası alır. Yarışmacı burpee cezası alması durumunda eğer 5 burpee’den az yaparsa (Elitler için 10 burpee’den az yaparsa) diskalifiye olur. Her yarışmacı kendi burpee’lerini yüksek sesle saymakla sorumludur.
 3. Burpee cezaları, engellerin yanında bulunan görevlinin gösterdiği alanda yapılmak durumundadır. Burpee’ler uygulanırken yarışmacı yüksek sesle sayar. Bazı durumlarda engel görevlileri, bazı burpee’lerin tekrarlanmasını isteyebilir. Unutmayın; her engel cezası için 5’ten az burpee yapmanız durumunda (elitler için 10’dan az) diskalifiye olursunuz!
 4. Parkurdaki bazı engellerin uygulanması zorunludur, burpee cezası içermez. Bu engeller taşıma veya yavaş ilerlemeli engellerdir. Bu engeller yarış öncesi veya engel başında belirtilecektir. Bu engellerin uygulamayan yarışmacılar diskalifiye edilir.
 5. Yarışmacı, her engeli geçmeye teşebbüs etmelidir. Minimum teşebbüs; engele dokunma, suya girme ya da engelin içerdiği ilk adımı uygulama şeklinde tanımlanmıştır. Engelleri burpee cezası ile direkt olarak geçmek diskalifiye sebebidir.
 6. Her yarışmacı belirlenen parkur içerisinde kalmalıdır. Koşu alanında veya engellerin bulunduğu alanda parkur dışına çıkan, kendine fayda sağlayan yarışmacı diskalifiye edilir.
 7. Yarışmacılar kitlerini şu şekilde alır: Etkinlik günü yarış alanındaki kit dağıtım noktasına kimlik verilir ve kit alınır. Yarıştan sonra çip iade edilerek kimlik geri alınır. Çipini korumak yarışmacının sorumluluğundadır. Çipini kaybeden veya yarış sonunda iade etmeyen yarışmacılardan 50TL çip ücreti alınır. Ayrıca belirtelim; çip yoksa zaman yok!
 8. Yarışma anında ve hemen sonrasında PLUSTIMING üzerinden yayınlanan sonuçlar, zamanlama cezası uygulanması sebebi ile anlık değişiklik gösterebilir.
 9. Yarış sonuçları, yarıştan sonra bile herhangi bir kural ihlali cezasının uygulanması ile değişebilir.
 10. Reebok Mudrace etkinliğine katılan her yarışmacı, yarış sonuçlarını görevlilerin kontrolünden sonra alacağını, sonuç süresine ve aldığı cezalara itiraz hakkının kısıtlı bir süre olduğunu (kendi yarıştığı seanstaki son yarışmacının, bitiş çizgisine ulaştıktan sonra 1 saat süre içerisinde yapılan itirazlar değerlendirilir), yarış anında fotoğraflarının ve videolarının çekilip organizasyonla ilişkili kurumların organizasyon anında veya sonrasında yayınlayabileceğini, yarış sayfasında belirtilen ‘diğer kuralların’ geçerli olduğunu peşinen kabul eder.
 11. Her yarışmacı; kendisine verilen, üzerinde numarası yazılı kafa bandını numarası önden görünür şekilde takmak zorundadır.
 12. Bazı engellerin sonunda bulunan zillere, yarışmacılar elleri ile vurmalıdır. Ayak, dirsek, kafa (veya diğer uzuvlar) ile zile vurulması, engelin tamamlanmadığı ve burpee cezası hükmüne tabii olur.
 13. Herhangi bir sebeple diskalifiye edilen veya yarışı bırakan yarışmacı ‘bitiriş madalyası’ alamaz. Ama yarış sonrası tişörtünü alabilir.
 14. Yarışmacılar bazı engelleri tamamlayamamaları durumunda, aynı engeli tekrar geçmeye çalışabilirler. Fakat bazı engeller sadece 1 kez denenebilir. Tek deneme hakkı olan engellerin aşılamaması durumunda standart burpee cezası uygulanır. Tek veya çok denemeli engeller yarış öncesi açıklanacak veya engelden sorumlu görevlilerce belirtilecektir.
 15. Engeller geçilirken yarışmacılar (Elit seans yarışmacıları hariç) birbirlerinden yardım alabilirler.
 16. Kayıtlı olduğu seanstan farklı seansta koşan yarışmacı diskalifiye edilir.
 17. Başkasının numarası / kaydı ile yarışa katılmak yasaktır. Yanlışlıkla da olsa başkasının numarası ile koşan diskalifiye edilir.
 18.  Düzgün burpee şu şekildedir;
  -Göğüs yere temas etmeli,
  -Şınav pozisyonu alınarak ayağa kalkılmalı,
  -Eller baş seviyesinin üzerine çıkarılmalı ve
  -2 ayak aynı anda yerden kesilecek şekilde zıplanmalı.
 19. Yarışmadaki kategoriler kadın ve erkek olarak şu şekildedir;

Elit Seans Kategorileri:

Genel

Diğer Seans Kategorileri

U15

16-19

20-29

30-39

40-49

50+

18-  Elit seansta sadece genel kategori vardır, yaş kategorisi bulunmaz.

Diğer seanslar (yaş grubu seansları) toplu olarak değerlendirilir. Yaş grubu seanslarında sadece yaş kategorileri vardır, genel kategori yoktur.


Diskalifiye Kuralları

Yarışmalar çip zaman sistemi ile takip edilir. Çipler; çıkış, ara noktalar ve varışta yarışma zamanını ölçer. Çipini kaybeden diskalifiye olur. Minik Maceracılar parkurunda çip kullanılmayabilir.

Organizasyon hakemleri ve görevli sağlık personeli tarafından yarışa devam etmesi sakıncalı bulunan kişilerin yarışı durdurulur. Bu karar kesindir ve itiraz edilemez.

Yarış ve çevre koruma kurallarına uymamak, görevli ve gönüllülerle tartışmak çeşitli zaman cezalarıyla (diskalifiye dahil) sonuçlanır.

Yarışmacı numaraları ve çipler değiştirilemez, devredilemez.

Ödüller

•Elit seans genel kategori erkek ve genel kategori kadın 1./ 2./ 3. lerine Reebok hediye çekleri (Elit seans, yaş grubu seanslarından ayrı olarak tasnif edilir)

•Yaş grubu seanslarının genel kategori kadın ve genel kategori erkek 1./ 2./ 3. lerine Reebok hediye çekleri (11:00 - 12:00 - 14:30 seansları topluca tasnif edilir, bu tasnifte elit seans yarışmacıları yoktur.)

•Yaş grubu seanslarının yaş kategorilerindeki kadın ve erkek 1./ 2./ 3. lerine mug.

•Etkinlik alanında yapılacak olan yarışmalarda “challenge hediyeleri” verilecektir.

2018 Reebok Mudrace Yaş Kategorileri
Kategori Doğum Yılları
Genel  
U15 2003 - 2005
16-19 Yaş 2002 - 1999
20-29 Yaş 1998 - 1989
30-39 Yaş 1988 - 1979
40-49 Yaş 1978 - 1969
50+ Yaş - 1968

* Elit seans için sadece 'Genel Erkek ve Genel Kadın' kategorileri mevcuttur, yaş kategorileri bulunmamaktadır.

**Minik Maceracılar

 • MM 7-9
 • MM10-12

MM 4-6 yaş grubunda kürsü yoktur.. Onların hepsi bizim 1.miz. Onlar için podyumda özel, zafer turu yapılacaktır.

Gönüllü Ol

Ulaşım

Reebok Mudrace 23 Eylül 2018 tarihinde, İstanbul - Kilyos'ta yapılacaktır.

Adres: Kilyos - Doğada Yaşam Kampı

Ücretli otopark alanı mevcuttur. Otopark ücreti: 10TL

Ücretli Servisler

23 Eylül Reebok Mudrace için Hacıosman Metro istasyonu önünden ücretli servisler kaldırılacaktır.

Etkinlik alanı gidiş-dönüş servis ücreti : 30TL

Biletler gidiş-dönüştür, tek yön bilet bulunmamaktadır.

Servis saatleri;
Hacıosman Metro istasyonu önünden etkinlik alanına;
1. Servis: 07:30 (Bu servis; 10:00, 11:00 seanslarının yarışmacıları içindir.)
2. Servis: 09:30 (Bu servis; 12:00, 13:00 seanslarının yarışmacıları içindir.)
3. Servis: 11:00 (Bu servis; 14:30, 14:45 seanslarının yarışmacıları içindir.)

Etkinlik alanından Hacıosman Metro istasyonu önüne:
1. Servis: 14:00 (Servis ile gelen tüm yarışmacılar içindir.)
2. Servis: 17:00 (Servis ile gelen tüm yarışmacılar içindir.)

Toplu Taşıma ile Ulaşım

Atatürk Havalimanı – Yenikapı Metrosu (30 dakika)
Yenikapı – Hacıosman Metrosu ile (28 dakika)
Hacıosman Otobüs Durağından 151 Kilyos Demirciköy Otobüsü (40 dakika)
Kilyos Merkez Son Duraktan Kumköy Kilyos Doğada Yaşam Kampı  yönüne doğru yaklaşık 1000 metre

Konaklama

Çadır kamp imkanı mevcuttur.

Dileyen katılımcılarımız için 21.09.2018 – 24.09.2018 tarihleri arasında yarışın düzenleneceği Doğada yaşam Kamp alanında konaklama imkanı mevcuttur.

Kamp alanında tuvalet ve duş vardır ve  Restoranda ızgara çeşitleri ile günün menüsü seçenekleri olacaktır.

Alanda açık ateş yakmak ve alkol kullanmak yasaktır. Kamp yapan katılımcılar kendi ocaklarını kullanarak yemek yapabilirler.

Tehli görülen durumlarda, güvenlik sebebi ile denize giriş yasaklanır ve işletme tarafından plaj kapatılır.

Katılımcılar dilerlerse ücretli olarak çadır kiralayabilir ya da kendi çadırları ile konaklayabilirler.

Alanda 45 adet çift kişilik kurulu çadır mevcuttur.

Alana kamp yapmak için gelen katılımcılar içeri araçları ile giriş yapabilir ancak 22 Eylül Cumartesi günü katılımcıların araçlarını dışarıda bulunan ücretli otoparka park etmeleri gerekmektedir.

 • Alana kendi çadırı ile gelecek katılımcılar için : Çadır Başı 50 TL / gece
 • Alandaki kurulu çadırları kiralayacak katılımcılar için : kişi başı 40 TL /gece

Rezervasyon için: uguryilmaz@maceraakademisi.com adresine alttaki bilgileri doldurarak mail atınız.

 • Konaklama tipi: kendi çadırımda / alandaki kurulu çadırda
 • Kişi sayısı:
 • Konaklanacak gece sayısı:
 • Konaklayacak kişi: ad/soyad/telefon

---------------------------------

Reebok Mudrace 22 Temmuz 2018 tarihinde, İstanbul - Şile Yeşilvadi'de yapılacaktır.

Etkinlik Alanı: Şile Yolu Yeşilvadi

Adres: Yeşilvadi Köyü / Şile

Tarif: FSM Köprüsü yolu üzerinde Ümraniye Sapağından Şile istikametine dönüp Ömerli'yi geçtikten yaklaşık 10 km (solda gözlemecileri gördükten) sonra tabelaları takip edin.

Ücretli Servisler

22 Temmuz Reebok Mudrace için Kadıköy Evlendirme Dairesi önünden ücretli servisler kaldırılacaktır.

Etkinlik alanı gidiş-dönüş servis ücreti : 40 TL

Biletler gidiş-dönüştür, tek yön bilet bulunmamaktadır.

Servis saatleri;
Kadıköy Evlendirme Dairesi önünden etkinlik alanına;
1. Servis: 07:30 (Bu servis; 10:00, 11:00 seanslarının yarışmacıları içindir.)
2. Servis: 09:30 (Bu servis; 12:00, 13:00 seanslarının yarışmacıları içindir.)
3. Servis: 11:00 (Bu servis; 14:30 seansının yarışmacıları içindir.)

Etkinlik alanından Kadıköy Evlendirme Dairesi önüne:
1. Servis: 14:00 (Servis ile gelen tüm yarışmacılar içindir.)
2. Servis: 17:00 (Servis ile gelen tüm yarışmacılar içindir.)

*Yoğunluk durumuna göre servis saatlerinde değişiklik, yarışmacıya bildirmek kaydı ile yapılabilir.

*Trafik yoğunluğuna bağlı gecikmeler için organizasyon veya servis firması sorumluluk kabul etmez.

Konaklama

Konaklama opsiyonu bulunmamaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular Mudrace
 

Yarış günü kayıt yaptırabilir miyim?

Eğer yarış biletleri tükenmemiş ise yarış günü de bilet satışları ve kayıtlar devam edecektir ancak erken kayıt yaptırmanız daha iyi olacaktır. 

Yarışa katılmak için yaş sınır nedir?

5K yarışına katılabilmek için en az 13 yaşında olmak gerekmektedir. 

Yarışı tamamlamak için zaman sınırı var mı?

5K parkuru için 60 dakika zaman sınırı bulunmaktadır. Katılımcılar yürüyerek de yarışı tamamlayabilir. 

Elit kategori nedir?

İddaalı yarışmacılarımızın olduğu grup. 

Farklı start saatleri var, günün kazananlarını nasıl belirliyorsunuz?

Güzel soru. Elit seansta sıralama genel kategoride yapılır (elit seans yaş kategorisi yoktur.). Diğer seansların sonuçları toplu olarak sadece yaş kategorilerinde değerlendirilir.

Yarıştan sonra kullanabileceğimiz duş alanı var mı?

Evet, yarıştan sonra duş alıp temizlenebileceğiniz bir alan bulunmaktadır. 

Kayıt ücreti neleri kapsamaktadır?

Yarış kiti, bitirme madalyası, bitirme tişörtü, numaralı kafa bantı, organizasyon ikramları, çeşitli promosyonlar

Kit dağıtımı ne zaman yapılacak?

Kitlerinizi yarış günü, etkinlik alanından alabilirsiniz.

Parkurlardan herhangi birinde yüzmemiz gerekli mi?

Hayır yüzmenizi gerektirecek bir parkur bulunmamaktadır. Sulu olan tüm parkurlar yürüyerek tamamlanabilmektedir. 

Arkadaşımızın kitini alabilir miyiz?

Kitleri sadece etkinlik günü dağıtmaktayız. Her yarışmacı kendi kitini almalıdır. Kit sahibi haricinde kimseye kit teslim edilmemektedir.

Yarışa kayıt oldum fakat katılamayacağım, kitimi yollar mısınız?

Yarış öncesinde veya sonrasında kit (veya kit malzemesi) gönderimi yapılmamaktadır.

Yarış sonunda kürsü derecesi yaptığımı öğrendim fakat ödül törenine kalamadım, ödüllerimi nasıl alabilirim?

Kürsüye çıkmaya hak kazanan yarışmacılarımızın ödülleri, ödül töreninde verilmektedir. Herhangi bir sebeple ödül törenine katılamamanız durumunda madalyalarınız ve ödülleriniz 1 ay tarafımızdan muhafaza edilecek, talep etmeniz durumunda kargo ile size ulaştırılacaktır.

Aile ve arkadaşlarımız yarışı izlemek için katılabilirler mi ?

Aile ve arkadaşlarınızı aramızda görmekten büyük mutluluk duyarız. 

Alana ulaşımı nasıl sağlayabiliriz, etkinliğe izleyici olarak katılabilir miyiz ?

Kadıköy Evlendirme Dairesi önünden ücretli, yarışmacı servislerimiz bulunmaktadır. Etkinliğe izleyici olarak katılmak ücretsizdir. İzleyici olarak gelmek isteyip, servis kullanacakların yaris@maceraakademisi.com adresine mail atmasını rica ediyoruz. 


Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları Minik Katılımcılar

 

Çocukların yarış katılım ücretine yemek biletleri de dahil mi?

Kayıt ücretleri yemek biletlerini kapsamamaktadır. Yarış gününe özel birçok hızlı yemek standı kurulacaktır. “

Yarışma esnasında ailemiz arkadaşlarımız ya da izleyicilerin yarışmacıların fotoğraflarını çekebilecekleri bir alan olacak mı?

Evet bu tur alanlar bulunmaktadır. Fotoğraf çekebileceğiniz ve yarışın en keyifli anlarını izleyebileceğiniz en güzel alan çamur parkuru olacaktır. Çamur parkuru ana fuar alanında bulunan bitiş çizgisinden önceki parkur olduğu için ayrıca yapabileceğiniz farklı birçok aktivite de olacaktır.

Çocukların yarışı güvenli mi?

Çocuklarımızın güvenliği bizim için önceliklidir :)

Önemli Notlar 

Macera Akademisi çeşitli sebeplerle etkinlikleri iptal edebilir veya tarihlerini değiştirebilir. Bu durumda uygulanacak prosedür Macera Akademisi tarafından belirlenir ve ilgili web sitesinden duyurulur. Etkinliğin iptal edilip edilmediği ile tarihi değiştirilmiş bir etkinliğin yeni tarihi ve saati konularında bilgi sahibi olma sorumluluğu katılımcıya aittir.

Macera Akademisi, etkinliğin akışı ve katılımcı güvenliği için koyduğu kural ve düzenlemelerden herhangi birini ihlal etmeniz ya da hasara, rahatsızlığa yol açmanız, hukuka aykırı ve/ya suç teşkil edebilecek davranışlar sergilemeniz durumunda, sizi etkinlik alanı dışına çıkarma ya da etkinlik alanına almama hakkına sahiptir. Macera Akademisi yönetiminde çalışan güvenlik personeli güvenliğinizi sağlamak amacıyla zaman zaman güvenlik araması yapılabilir.

Etkinlik boyunca Macera Akademisi katılımcıların özel eşyalarının güvenliği konusunda herhangi bir sorumluluk üstlenmez.

Macera Akademisi etkinlik için uygun görmediği kişileri bilet bedelini iade etmek koşulu ile etkinlik alanına almama hakkına sahiptir.

*Etkinlik alanındaki müzik geçici duyma kaybına sebebiyet verebilir.

**Sahne üzerindeki ‘Strobe Işıklar’ epilepsi nöbetlerini tetikleyici olabilir.

Reebok Mudrace 5K Parkuru :
Reebok Mudrace Minik Maceracılar Parkuru: